Pradžia
Įdomybių aruodas
Mokymosi medžiaga
Fizikos bandymai
Žymiausi fizikai
Interaktyvioji galerija
Nuorodos
Testai
Gyvenimiški klausimai

Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai

Pradžia arrow Įdomybių aruodas

Čia publikuojama medžiaga apie visokias fizikos bei kitų tiksliųjų mokslų įdomybes. Paradoksai, galvosūkiai, uždaviniai, bandymai, įmantrūs klausimai ir pasakojimai iš įvairių vienaip ar kitaip su fizika susijusių sričių.

Sovietmečiu buvo išleista daug nuostabių tiksliųjų mokslų populiarinimo knygų. Didžioji dalis jų buvo verstinės iš rusų kalbos ir kai kuriuose puslapiuose turinčios tam tikrą tuometinės ideologijos prieskonį. Dabartiniu metu jos yra tapusios bibliografine retenybe. Beje, tas ideologinis prieskonis, mūsų manymu, nebeturi jaunimui jokios grėsmės, netgi, galbūt, atvirkščiai, leidžia suvokti, kokia mokymosi medžiaga naudojosi jų tėvai ir mokytojai.

Įsigalėjus internetui, informacinio turinio knygos popieriniu pavidalu tapo nebeaktualios, nes jų skaitytojai panašios informacijos dažniausiai semiasi internete, naudodami Google ir/ar kitas paieškos sistemas. Ir apskritai dabartinis jaunimas tokio pobūdžio knygų "nuo viršelio iki viršelio" nebeskaito, ieško tik tam tikros tuo metu reikalingos fragmentiškos informacijos. Kita vertus, panorėjus jas išleisti, reikėtų jas deideologizuoti bei atnaujinti jų turinį, įvertinant naujus mokslo laimėjimus, todėl yra nykstamai mažai šansų joms būti pakartotinai išleistas.

Pasirinktos buvo knygos, parašytos vadinamuoju "Įdomiuoju" (gal kiek apytikriai išverstu iš rusiškojo varianto "Занимательная", kurį į literatūrą įvedė J.Perelmanas) žanru, "Fizikos mokyklos" serija bei kitos mūsų manymu dar turinčios naudingos informacijos knygos.

Mūsų tikslas – šias senovines nuskenuotas knygas pateikti tokiu būdu, kad informacija, esanti jose būtų interneto informacijos paieškos sistemų indeksuojama ir žmogaus pagal konkretų poreikį surandama. Todėl kiekvienas pateikiamos knygos puslapis turi du sluoksnius: matomą viršutinį nuskenuotą fotografinį ir apatinį nematomą indeksuojamą tekstinį sluoksnį. Taip pateikti elektroniniai knygų variantai (palyginti su popieriniu) įgyja pridėtinės vertės.

Mes tikime, kad čia darome prasmingą ir gerą darbą, pateikdami naudingos informacijos ir populiarindami bei reklamuodami knygų autorius. Juk turbūt kiekvieno rašiusio autoriaus tikslas buvo sudominti skaitytoją, motyvuoti jį gilintis į atitinkamą tiksliųjų mokslų sritį. Tai pastaruoju metu tapo dar aktualiau, nes jaunimo tarpe madinga studijuoti ne tiksliuosius, bet socialinius mokslus.

Viliamės, kad nė vienas iš autorių neprieštarauja, kad jo darbas būtų talpinamas internete. Deja, dėl įvairių priežasčių mes neturime galimybės paprašyti kiekvienos knygos autoriaus asmeniškai suteikti leidimą šioje svetainėje pateikti jo knygos elektroninę versiją. Jei čia pateikiamos kurios nors knygos autorius ar autorinių teisių turėtojas mano kitaip, tai jam el. paštu pareikalavus atitinkama medžiaga bus iškart pašalinta iš šios svetainės. Tačiau, jei esate kurios nors čia esamos knygos autorius ir norėtumėte tarti keletą žodžių dabartiniam skaitytojui, irgi būtinai parašykite.

Beje, garantuojame, kad nė vienos iš šioje svetainėje pateiktų knygų dabar yra neįmanoma įsigyti jokiame naujų knygų knygyne, taip pat daugumos jų neaptiksite ir jokiame antikvariate.

Jei esate autorius knygos, kurios dar čia nėra, ir manote, kad ji gali būti reikalinga tiksliųjų moklslų mėgėjui – mokiniui ar mokytojui, būtinai parašykite svetainės autoriui.

Taigi, nuveikę nemenką teksto įskaitmeninimo darbą ir būdami išties dėkingi knygų autoriams, kažkada įliejusiems į rankraščio puslapius didžiulio entuziazmo bei kūrybinės energijos, jūsų dėmesiui pateikiame senų, tačiau dar įdomių knygų turinį, idant ir toliau jos veiktų skaitytoją motyvuojančiai ir šviečiančiai, taip kaip nuo savo užgimimo ir buvo skirtos.

Jakovo Perelmano (1882-1942) knygos "Įdomioji fizika" pirmasis leidimas (rusų kalba) pasirodė jau 1913 metais! (Taigi, jau 100-mečio jubiliejus!)

2003 metais pastatytas filmas: Занимательная физика. Науч.-попул. фильм по одноим. книге Я.И.Перельмана. 

Rusų kalba J. Perelmanas yra parašęs virš 100 pavadinimų knygų... Kai kurių J. Perelmano knygų tekstus rusų kalba djvu formatu galima atsisiųsti iš "ИНТЕРНЕТ БИБЛИОТЕКА"

Lietuvių kalba dvitomis "Įdomioji fizika" (1-asis leidimas), "Įdomioji mechanika" ir "Įdomioji astronomija" buvo išleistos 1948 metais. "Įdomioji geometrija" ir "Įdomioji algebra" – 1952 m., "Įdomioji aritmetika" – 1956 m. Antrasis "Įdomioji astronomija" leidimas – 1953 m., o dvitomio "Įdomioji fizika" – 1954 metais.


„Dvitomis „Įdomioji fizika“ buvo mano vaikystės bestseleris“

„Mano bestseleris buvo dviejų tomų nušiurusi Perelmano „Įdomioji fizika“, kurią visą perskaičiau jau ketvirtoje klasėje, – prisimena savo pirmuosius žingsnius į sudėtingą ultragarsų pasaulį prof. A. Lukoševičius.– Man pasisekė, nes mokykloje turėjau labai gerą fizikos mokytoją. Gal todėl šis mokslas tapo mano mėgstamiausiu dalyku.“

 

Buvęs KTU mokslo reikalų prorektorius, profesorius Arūnas LUKOŠEVIČIUS


 

 „Svarbu turėti gerus mokytojus“

...dar mokydamasis mokykloje turėjau puikų fizikos mokytoją. Jis man sužadino pasigėrėjimą šiuo nuostabiu dalyku. Taigi mokiausi fizikos, ir tuo visada buvau patenkintas, net laimingas. Ši mano asmeninė patirtis įrodo, kaip svarbu turėti gerus mokytojus.

 

Europos fizikų draugijos prezidentas prof. seras Arnoldas VOLFENDEILAS (sir Arnold Wolfendale)


Pirmasis kosmoso skrydžių populiarintojas

 

Prie kosmonautikos lopšio stovėjo ir Jakovas Izidorovičius Perelmanas, garsusis mokslo populiarinimo knygų autorius („Įdomioji fizika“, „Įdomioji mechanika“, „Įdomioji geometrija“, „Įdomioji astronomija“ ir kt.).

 

1912 m. St. Peterburge leidžiamose „Oreivystės žiniose“ pasirodžius K. E. Ciolkovskio straipsniui „Pasaulio erdvių tyrinėjimas reaktyviniais įrenginiais“ (tuo metu, kai dar ir automobilis buvo retenybė), žurnalas „Gamta ir žmonės“ (kuriame tuo metu ir dirbo J. Perelmanas) išspausdino V. Riumino K. Ciolkovskiui palankų straipsnį, Ir nuo tada skrydžių į kosmosą idėja tiesiog užvaldė J. Perelmaną!

 

Jis suranda K. Ciolkovskio adresą ir parašo jam laišką. Tuo metu pusiau kurčias 56 m. amžiaus mokytojas gyveno Kalugoje – didelė šeima, mažas atlyginimas. Tarp jų užsimezga susirašinėjimas. Du metus J. Perelmanas rašo knygą „Tarpplanetinės kelionės“, kurią išleidžia 1915 m. Kukli brošiūra plonais viršeliais buvo pirmoji (iš skirtų skrydžiams į kosmosą) ne tik Rusijoje, bet ir pasaulyje.

 

Kaip gali būti įveikiama Žemės trauka? Fantastas Herbertas Velsas romane „Pirmieji žmonės Mėnulyje“ panaudoja specialią medžiagą, keivoritą. Žiulis Vernas šauna iš patrankos. Ir tik Konstantinas Ciolkovskis pasiūlė tinkamą priemonę – raketą.

 

Tik gerokai vėliau sukruto Vakaruose. Amerikietis Robert Godard daro bandymus su skysto kuro varikliais, vokietis Hermanas Obertas kuria tarpplanetini erdvėlaivių projektus, o jo tėvynainis Gomanas išskaičiuoja tarpplanetines trasas. Tuo tarpu Perelmanas toliau rašo knygas: „Raketa į žvaigždes“, „Pasaulio tolybės“, „Raketa į Mėnulį“. Tarp jų, viena skirta ir K. Ciolkovskio darbams.