Pradžia
Įdomybių aruodas
Mokymosi medžiaga
Fizikos bandymai
Žymiausi fizikai
Interaktyvioji galerija
Nuorodos
Testai
Gyvenimiški klausimai

Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai

Pradžia arrow Įdomybių aruodas arrow Įdomioji fizika, II dalis arrow Magnetizmas... arrow „Amžinasis“ magnetinis variklis
„Amžinasis“ magnetinis variklis

„Amžinojo“ variklio išradimų istorijoje magnetas suvaidino ne paskutinį vaidmenį. Nevykėliai-išradėjai įvairiausiais būdais stengėsi panaudoti magnetą, norėdami konstruoti mechanizmą, kuris pats savaime judėtų amžinai. Štai vienas tokio „mechanizmo“ projektų (XVII šimtmetyje aprašytas anglo Džono Vilkenso).

Image
102 pav. Tariamasis amžinasis variklis

Ant stulpelio (102 pav.) padėtas stiprus magnetas A. Į jį vienas po kitu atremti du nuožulnūs loveliai M ir N, be to viršutinis AI viršutinėje dalyje turi nedidelę skylę C, o apatinysis N išlenktas. Jei, – samprotavo išradėjas, – į viršutinį lovelį padėti nedidelį geležinį rutuliuką B, tai magneto A traukos įtakoje rutuliukas riedės į viršų; tačiau, pasiekęs skylę, jis nukris į apatinį lovelį N, nuriedės juo žemyn, pakils to lovelio užsisukimu D ir pateks į viršutinį lovelį M; iš čia, magneto traukiamas, jis vėl riedės į viršų, vėl įkris pro skylę, vėl riedės žemyn ir vėl atsidurs viršutiniame lovelyje ir ims judėti iš pradžių. Tokiu būdu, rutuliukas be pertraukos bėgios pirmyn ir atgal, realizuodamas „amžinąjį judėjimą“.

Kur yra šio išradimo absurdiškumas?

Jį nurodyti nesunku. Kodėl išradėjas manė, kad rutuliukas, nuriedėjęs loveliu N iki jo apatiniojo galo, dar turės greitį, pakankamą jam užsisukimu D į viršų pakilti? Taip būtų, jei rutuliukas riedėtų vien tik svorio jėgos veikiamas: tada jis riedėtų greitėdamas. Bet mūsų rutuliuką veikia dvi jėgos: svorio ir magneto traukos. Paskutinioji yra tokia žymi, kad gali priversti rutuliuką iš padėties B pakilti iki C. Todėl loveliu N rutuliukas riedės žemyn ne greitėdamas, o lėtėdamas, ir jei netgi pasieks apatinį galą, tai jokiu būdu nesukaups greičio, reikalingo pasikelti užsisukimu D.

Aprašytasis projektas daug kartų naujai iškildavo vėliau įvairiausiais variantais. Vienas tokių projektų, nors tat ir keista, buvo užpatentuotas Vokietijoje 1878 m., t. y. trisdešimt metų praėjus po energijos tvarumo dėsnio paskelbimo! Išradėjas taip užmaskavo pagrindinę savo „amžinojo magnetinio variklio“ nevykusią idėją, jog suklaidino patentus išduodančią technikinę komisiją. Ir nors pagal įstatus išradimams, kurių idėja prieštarauja gamtos dėsniams, patentai neduodami, išradimas šį kartą buvo formaliai užpatentuotas. Turbūt, laimingasis šio vienintelio tokios rūšies patento savininkas greitai nusivylė savo kūdikiu, nes jau po poros metų nustojo mokėjęs mokestį ir kurioziškas patentas nustojo įstatymo galios: „išradimas“ tapo visuotinai prieinamas. Tačiau jis niekam nereikalingas.

 

 
< Ankstesnis   Kitas >