Pradžia
Įdomybių aruodas
Mokymosi medžiaga
Fizikos bandymai
Žymiausi fizikai
Interaktyvioji galerija
Nuorodos
Testai
Gyvenimiški klausimai

Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai

Pradžia arrow Įdomybių aruodas arrow Įdomioji mechanika arrow Darbas, galingumas, energija arrow Šimtas kiškių ir vienas dramblys
Šimtas kiškių ir vienas dramblys

Lyginant gyvuosius ir mechaninius variklius, reikia turėti galvoje ir kitą svarbią aplinkybę. Keleto arklių jėgos nesusijungia kartu pagal aritmetinės sudėties taisykles. Du arkliai traukia jėga, kuri mažesnė yra už vieno arklio dvigubą jėgą, trys arkliai – jėga, mažesne už trigubą vieno arklio jėgą, ir t. t. Tai įvyksta dėl to, kad keletas arklių, įkinkytų kartu, nesuderina savo jėgų ir iš dalies kliudo vienas kitam. Praktika rodo, kad arklių galingumas, kai jų įkinkytų skaičius įvairus, yra toks:

įkinkytų arklių skaičius

Kiekvieno galingumas

Bendras galingumas

1

1

1

2

0,92

1,9

3

0,85

2,6

4

0,77

3,1

5

0,7

3,5

6

0,62

3,7

7

0,55

3,8

8

0,47

3,8

Taigi, 5 arkliai dirbdami kartu duoda ne 5 kartus didesnę trauką, o tik 3,5; 8 arkliai išvysto tik 3,8 karto didesnę jėgą už vieno arklio jėgą, o tolesnis didinimas kartu dirbančių arklių skaičiaus duoda dar blogesnius rezultatus.

Tai rodo, kad trauką, pavyzdžiui, 10 garinių arklių traktoriaus praktiškai negalima pakeisti 15 gyvų darbo arklių trauka.

Joks bendrai gyvų arklių skaičius negali pakeisti vieną traktorių, net, palyginti, ir tokį nepajėgų, kaip „Fordsonas“.

Prancūzai turi priežodį: „Šimtas kiškių nesudaro vieno dramblio“. Su nemažesne teisė mes galime pasakyti, kad „šimtas arklių nepakeičia vieno traktoriaus“.

 

 
< Ankstesnis   Kitas >