Pradžia
Įdomybių aruodas
Mokymosi medžiaga
Fizikos bandymai
Žymiausi fizikai
Interaktyvioji galerija
Nuorodos
Testai
Gyvenimiški klausimai

Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai

Pradžia arrow Įdomybių aruodas arrow Įdomioji fizika, I dalis arrow Skysčių ir dujų savybės - 1 arrow Skysčiai slegia… į viršų!
Skysčiai slegia… į viršų!

Apie tai, kad skysčiai slegia žemyn, indo dugną, ir šoną, indo sieneles, žino net ir tie, kas niekad nesimokė fizikos. Bet kad jie slegia į viršų – daugelis net neįsivaizduoja. Paprastas lempos stiklas padės įsitikinti, kad toks slėgimas tikrai yra. Išplaukite iš kartono tokio dydžio skridinuką, kad jis uždengtų lempos stiklo skylę. Pridėkite jį prie stiklo kraštų ir panardykite į vandenį, kaip parodyta 58 paveikslėlyje. Kad skridinukas nenukristų bededant į vandenį, jį galima prilaikyti siūleliu, pervestu per jo centrą, arba tik prispausti pirštu. Įleidus stiklą į atitinkamo gylio vandenį, jūs pastebėsite, kad skridinukas gerai laikosi ir pats savaime, neprispaudžiamas nė pirštu, nepalaikomas nė siūlu: jį prilaiko vanduo, slėgdamas jį iš apačios į viršų.

Image
58 pav. Paprastas būdas įsitikinti, kad skystis slegia iš apačios į viršų

Jūs galite net išmatuoti to slėgimo į viršų dydį. Įpilkite atsargiai į stiklinę vandens; kai tik jo aukštis viduryje stiklo priartės prie aukščio inde, skridinukas nukris. Vadinasi, vandens į skridinuką slėgis iš apačios išsilygina vandens stulpo į jį slėgiu iš viršaus, kurio aukštis yra lygus skridinuko gyliui po vandeniu. Toks skysčio slėgio į kiekvieną panardytą kūną dėsnis. Šiuo reiškiniu, tarp kita ko, paremtas ir skysčiuose kūnų svorio „nustojimas“, apie kurį mums sako garsusis Archimedo dėsnis.

Image
59 pav. Skysčio slėgimas į indo dugną priklauso tik nuo dugno ploto ir nuo skysčio lygio aukščio. Paveikslėlyje parodyta, kaip patikrinti tą dėsnį

Turėdami kelis lempų įvairios formos stiklus, bet su vienodomis skylėmis, jūs galėsite patikrinti ir kitą dėsnį, liečiantį skysčius, būtent: skysčio slėgimas į indo dugną priklauso tik nuo dugno ploto ir nuo vandens paviršiaus aukščio; nuo indo formos jis visiškai nepriklauso. Patikrinti šį reiškinį galima atliekant šį aprašytą bandymą su įvairiais stiklais, panardinant juos į tą patį vandens gylį (tam tikslui reikia priklijuoti prie stiklų vienodame aukštume popieriukus). Jūs pastebėsite, kad skridinukas kiekvieną kartą nukris prie vieno ir to paties vandens paviršiaus aukščio stikluose (59 pav.). Vadinasi, vandens stulpų slėgimas yra vienodas kad esti jie įvairiose formos, jei tik vienodi jų pagrindai ir aukštis. Atkreipkite dėmesį į tai, kad čia svarbu ypač aukštis, bet ne ilgis dėl to, kad ilgas nuožulnus stulpas slegia dugną visiškai taip pat, kaip ir trumpas statmens stulpas vienodo su juo aukščio (esant vienodiems pagrindų pločiams).

 

 
< Ankstesnis   Kitas >