Pradžia
Įdomybių aruodas
Mokymosi medžiaga
Fizikos bandymai
Žymiausi fizikai
Interaktyvioji galerija
Nuorodos
Testai
Gyvenimiški klausimai

Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai

Pradžia arrow Įdomybių aruodas arrow Įdomioji astronomija arrow Trauka arrow Svoris Mėnulyje ir planetose
Svoris Mėnulyje ir planetose

Žmonės, mažai susipažinę su astronomija, neretai stebisi tuo, kad mokslininkai, neaplankę Mėnulio ir planetų, drąsiai kalba apie svorio jėgą jų paviršiuje. Tuo tarpu, visai nesunku apskaičiuoti, kiek kilogramų turi sverti svarstis, perkeltas į kitus pasaulius. Reikia tiktai žinoti dangaus kūno spindulį ir masę.

Nustatykime, pavyzdžiui, svorio jėgos įtampą Mėnulyje. Mes žinome, kad Mėnulio masė 81 kartą mažesnė už Žemės masę. Jeigu Žemė turėtų tokią mažą masę, tai svorio jėgos įtampa jos paviršiuje būtų 81 kartą silpnesnė negu dabar. Bet, pagal Niutono dėsnį, rutulys traukia taip, lyg visa jo masė būtų sukoncentruota centre. Žemės centras yra nutolęs nuo jos paviršiaus Žemės spindulio atstumu; Mėnulio centras nuo jo paviršiaus – Mėnulio spindulio atstumu. Bet Mėnulio spindulys sudaro 27/100 Žemės spindulio, o atstumui sumažėjus 100/27 karto, traukos jėga padidėja (100/27)2 karto. Vadinasi, galų gale, svorio jėgos įtampa Mėnulio paviršiuje sudaro

1002 / (272 × 81) ≈ 1/6

įtampos Žemėje.

Tuo būdu 1 kg svarstis, perkeltas į Mėnulio paviršių, ten svertų tiktai 1/6 kg, bet, žinoma, svorio sumažėjimą būtų galima nustatyti tik spyruoklinėmis svarstyklėmis (100 pav.), o ne svirtinėmis.

Image
100 pav. Kiek svertų žmogus įvairiose planetose?

Įdomu, kad jeigu Mėnulyje būtų vandens, plaukikas Mėnulio baseine jaustųsi taip pat, kaip Žemėje. Jo svoris sumažėtų 6 kartus, bet tiek pat kartų sumažėtų ir jo išstumto vandens svoris: tų svorių santykis būtų toks pats, kaip ir Žemėje, ir plaukikas nugrimztų į Mėnulio vandenį tiek pat, kiek jis nugrimzta pas mus.

Beje, pastangos pakilti virš vandens Mėnulyje duotų žymesnį rezultatą: kadangi plaukiko kūno svoris sumažėjo, jis gali būti pakeltas mažesniu raumenų įtempimu.

Žemiau pateikiama lentelė rodo svorio jėgos didumą įvairiose planetose, palyginus su svorio jėga Žemėje.

Merkurijuje

0,26

Veneroje

0,90

Žemėje

1,00

Marse

0,37

Jupiteryje

2,64

Saturne

1,13

Urane

0,84

Neptūne

1,14

Plutone

?

Kaip matyti iš lentelės pagal svorio jėgą mūsų Žemė yra ketvirtoje vietoje, po Jupiterio, Neptūno ir Saturno.

 

 
< Ankstesnis   Kitas >